Otwarty dostęp, czyli dlaczego warto dla swoich artykułów wybierać czasopisma otwarte – broszura

Kolejna broszura, którą oddajemy w Państwa ręce skierowana jest w głównej mierze do naukowców.

Problematyka otwartego dostępu, z którą naszym zdaniem może się zmierzyć naukowiec została przedstawiona w postaci pytań i odpowiedzi.

Broszura nie stanowi kompletnego kompendium wiedzy, jednak staraliśmy się podać w niej najistotniejsze naszym zdaniem informacje dotyczące literatury i rozwiązań prawnych w temacie otwartego dostępu.

Na koniec serwujemy garść informacji o projekcie Platformy Polskich Publikacji Naukowych, która może być pomocna w rozwoju Państwa kariery naukowej.

Zachęcamy do zapoznania się również z broszurą dla wydawców i redakcji, która została opublikowana na naszej stronie w 2 częściach. Pierwsza to 5 powodów, dla których opłaca się publikować w otwartym dostępie, druga to rodzaj kompendium-poradnika, zawierająca szereg informacji o licencjach Creative Commons i prawne rozwiązania dotyczące przechodzenia na te licencje, przydatne głównie wydawcom. Zapoznając się z nimi jednak naukowiec będzie miał większą świadomość zapisów, które może mu przedstawić w umowie redakcja czasopisma.

Broszura do pobrania z zakładki “Dokumenty”.