Szkolenie w Gdańsku – podsumowanie

10 grudnia 2019 r. Uniwersytet Warszawski – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego i Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowali szkolenie pn. “Prawo autorskie i licencje Creative Commons”. W wydarzeniu udział wzięło prawie 30 uczestników z regionu.

Spotkanie otworzyli wicedyrektor Biblioteki Głównej UG Roman Tabisz oraz przedstawiciel ICM.

Podczas spotkania zaprezentowana została Platforma Polskich Publikacji Naukowych – serwis współfinansowany ze środków POPC, nad którym trwają prace w ICM. Przedstawiciele ICM poruszyli również m.in. zagadnienia dotyczące wydawania czasopism na licencjach Creative Commons oraz – w ich kontekście – prawa autorskiego, funkcjonalności przyszłej platformy i zasad współpracy z obecnie działającą Biblioteką Nauki; omówiono także aktualne kierunki i trendy rozwoju nauki.

Odpowiadając na pytania uczestników, prowadzący wyjaśniali głównie kwestie związane z licencjami Creative Commons i sposobów zawierania umów z autorami w związku z użyciem licencji według zmieniających się wymagań instytucji finansujących oraz europejskiej polityki dotyczącej otwartego dostępu.

Cieszymy się z dużego zainteresowania naszym szkoleniem oraz licznymi pytaniami uczestników.
Kolejne edycje szkolenia zaplanowane są do końca realizacji projektu w innych rejonach kraju, o miejscach i terminach spotkań informujemy na stronie internetowej.
Szkolenie przeprowadzili przedstawiciele zespołu projektowego ICM: Agnieszka Tomasik i Adam Wiciński.