Prawo autorskie i licencje creative commons – szkolenie w Gdańsku

Data/Czas
Date(s) - 10/12/2019

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego, sala 0.54

Bezpłatne szkolenie dla redakcji czasopism naukowych.

Poruszone zostaną m.in. zagadnienia: otwarty dostęp i jego zalety, procedura przystąpienia do platformy, umowa, wprowadzanie danych do bazy, import/eksport metadanych, wybrane zalety udostępniania treści na platformie ICM UW, wydawanie czasopisma na wolnych licencjach – zawieranie umów, przenoszenie praw, prawo autorskie.

Platforma będzie wyposażona w funkcje ułatwiające zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie, m.in. przez częściową automatyzację wprowadzania metadanych i możliwość ich eksportu do popularnych formatów i platform (np. POL-index). Na początek, na Platformie znajdzie się 300000 artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.

Szkolenie zorganizowane wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego.

Program spotkania:
11.00 – 11.20: Rejestracja uczestników i powitalna kawa

11.20 – 11.30: Wstęp i powitanie uczestników

11.30 – 12.45: SESJA I. Agnieszka Tomasik, Adam Wiciński
Otwarty dostęp i Platforma Polskich Publikacji Naukowych

12.45 – 13.30: przerwa obiadowa

13.30 – 14.15: SESJA II. Adam Wiciński
Prawa autorskie i licencje Creative Commons

14.15 – 14.30: przerwa kawowa

14.30 – 15.00: SESJA III. Agnieszka Tomasik, Adam Wiciński
Dyskusja i zakończenie.

SESJA I: otwarty dostęp – zalety, przepisy dotyczące otwartego dostępu w Polsce, Koalicja S, Plan S, procedura przystąpienia do platformy, umowa, wprowadzanie danych do bazy, import/eksport metadanych, wybrane zalety udostępniania treści na platformie ICM UW.
SESJA II: wydawanie czasopisma na wolnych licencjach – zawieranie umów, przenoszenie praw, prawo autorskie.
SESJA III: pytania uczestników.